Zajęcia Jogi
Joga pozwala wyciszyć ciało i umysł. Obniża napięcie emocjonalne i zmniejsza stres. Dzięki jodze mamy lepsze samopoczucie, a co ciekawe, joga nie tylko wycisza, ale również dodaje energii.
Regularna praktyka jogi wzmacnia nasze mięśnie, zmniejsza napięcia w ciele, a także poprawia mobilność i rozciąga. Co więcej, w trakcie uważnej praktyki nawiązujemy kontakt z naszym ciałem, co zwiększa naszą świadomość.
Nasza instruktorka zapoznaje podopiecznych z podstawami hatha jogi, tak aby po wyjściu z Ośrodka, każdy mógł wykonać w swoim domu Powitanie Słońca.
TikTok: Kamilia Camomile
Bańki Chińskie, Bańki Tradycyjne
Zabiegi Akupunktury
Masaże dźwiękiem i rezonansem poprzez misy tybetańskie
Dźwięk misy wprowadza duszę w wibrację,
Dźwięk likwiduje napięcia,
Mobilizuje siły samo uzdrawiające,
I wyzwala twórczą energię
Misy tybetańskie to instrumenty wykuwane ręcznie, złożone ze stopu aż 12 różnych metali, o wielotonowym i miękkim brzmieniu. W kulturze Tybetu i Nepalu ludzie wierzą, że wszystko jest dźwiękiem – cały wszechświat, a także organizm człowieka.
Masaż dźwiękiem rozpoczyna się położeniem na dłoni pacjenta misy i uderzeniu w nią, ponieważ ułatwia to oswojenie się pacjenta z instrumentem. Następnie pacjent kładzie się na brzuchu, rozluźnia się, spokojnie oddycha. Terapeuta układa misy na ciele, a powstałe wibracje stopniowo i łagodnie usuwają blokady. Podczas masażu właściwości drgań wydzielanych przez misy wpływają korzystnie na pracę mózgu i innych organów naszego ciała.
Odpowiednie oddziaływanie i przenikanie się fal dźwiękowych z falami wytwarzanymi przez nasz organizm to sposób na poprawę nastroju, wyciszenie się i uzyskanie harmonii ludzkiej psychiki i całego organizmu człowieka.
Afirmacja
Afirmacje to krótkie zdania, które działają na naszą podświadomość. Mają za zadanie wzbudzić pozytywne uczucia, które pomogą man w życiu.
Afirmacje wykorzystywane są w psychologi do rozwiązywania problemów kryjących się głęboko w środku nas, w podświadomości.
Umysł człowieka jest tak skonstruowany, że działa automatycznie opierając się na przeżyciach z przeszłości. Takie wzorce nie zawsze jednak są właściwe, a dzięki afirmacji można je zmienić na korzystniejsze.
Afirmacje można mówić do swojego odbicia w lustrze, śpiewać, napisać, lub powtarzać na przykład przed snem.
Medytacja
Medytacja ma na celu osiągnięcie ciszy, spokoju i przejrzystości w umyśle. Pozwala na wyłączenie się z otaczającego nas świata, z dręczących nas zmartwień i problemów.
Z początku medytacja wymaga pracy i dużego skupienia, jednak warto się postarać. Medytacja jest narzędziem rozwoju świadomości i pomaga w zrozumieniu własnego wnętrza.
Hipnoza
Jedną z metod terapii zaburzeń psychicznych jest zastosowanie hipnozy. Hipnoza otwiera drzwi do podświadomego umysłu, co umożliwia dokonanie zmian w naszym sposobie myślenia i działania.
Hipnoza sugestywna
Hipnoza sugestywna polega na wprowadzeniu do podświadomości pacjenta jakiejś myśl. Gdy świadomość pacjenta powraca, podświadomość ciągle przechowuje wprowadzoną myśl i dzięki temu pacjent działa zgodnie z zakodowanymi podczas terapii wskazówkami. Przykładem może być rzucenie palenia. Hipnoterapeuta koduje w podświadomości pacjenta stwierdzenie, że palenie papierosów powoduje mdłości. Po zakończeniu hipnozy na samą myśl o paleniu u zahipnotyzowanego pojawiają się mdłości.
Hipnoza relaksacyjna
Hipnoza jest tym stanem świadomości podobnym do snu, stanem głębokiego relaksu. Hipnoza relaksacyjna jest jedną z metod radzenia sobie ze stresem i osiągnięciem harmonii i równowagi wewnętrznej.
Hipnoza regresyjna
Hipnoza regresyjna polega na wyprowadzeniu pacjenta w stan, który pozawala na przypomnienie sobie wydarzeń, myśli, uczuć z przeszłości. Hipnoza regresyjna jest stosowana do rozwiązywania poważnych problemów emocjonalnych, których źródła tkwią w wydarzeniach z dzieciństwa.
Hipnoza energetyczna
Hipnoza energetyczna polega na wykorzystaniu energetyki ciała hipnotyzera na to co myśli, czuje, w jakim jest stanie umysłu jest zahipnotyzowany. Pozwala ona na wprowadzenie kogoś w hipnozę bez używania słów, a jedynie za pomocą przekazywania energii.
Bioenergoterapia
U podstaw bioenergoterapii leży przekonanie, że człowiek posiada układ energetyczny. Energia krąży po całym naszym organizmie, jest wchłaniana i wydalana. Bioenergoterapia zajmuje się terapią ludzkiego organizmu poprzez badanie i wpływanie na energię organizmu.
Zaburzenia energetyczne pojawiają się najpierw w aurze, potem przenoszą się na ciało powodując choroby. Bioenergoterapeuci obserwując aurę, mogą zatem określić predyspozycje człowieka do niektórych schorzeń. Uzdrowicielska moc bioenergoterapii polega na przekazywaniu poprzez dotyk, delikatny masaż lub zbliżenie ręki na pewną odległość energii bioenergoterapeuty.
Arteterapia (terapia poprzez sztukę)
Terapia sztuką, czyli arteterapia wykorzystuje twórczość pacjenta w terapii. Ta metoda terapii polega na tym, że przy wsparciu terapeuty uczestnik arteterapii tworzy obrazy, rzeźby, wiersze, a następnie dzieli się z terapeutą zawartymi w nich znaczeniami. Pacjent wspólnie z terapeutą odkrywa też zupełnie nowe znaczenia swoich dzieł w których ukryte jest podwójne znaczenie.
Do głównych celów arteterapii możemy zaliczyć:
Sylwoterapia (energia drzew)
Drzewoterapia polega na pobudzaniu organizmu do samoleczenia poprzez jego kontakt z drzewami. Sylwoterapia jest wykorzystywana w terapii autyzmu czy depresji i popiera się na działaniu energetycznym drzew.
Przed rozpoczęciem drzewoterapii warto poszukać odpowiedniego drzewa – zdrowego, pozbawionego narośli, huby drzewnej lub jemioły.
Sylwoterapia nie polega tylko na obejmowaniu drzewa. Dobrze jest usiąść pod nim, opierając się o pień lub stanąć i dotykać go czołem. Następnie po wybraniu odpowiedniej pozycji powinniśmy skupić się na kontakcie z naturą i pozostać w nim jak najdłużej. Podczas kilkunastominutowego seansu należy się wyciszyć i wsłuchać w „bicie serca drzewa”.
Masaż leczniczy i relaksacyjny
Masaż relaksacyjny to doskonała recepta na zmęczenie fizyczne i psychiczne. Bardzo szybkie tempo życia, codzienne problemy i zmartwienia wywołują napięcie psychiczne. W wyniku tego czujemy się zmęczeni i przytłoczeni codziennością. Masaż relaksacyjny jest prawdziwą przyjemnością dla ciała i dla ducha.
Masaż leczniczy ma na celu pomóc osobom, które skarżą się na sztywność, napięcie i ból mięśni. Wykorzystuje się go także, aby się odprężyć i zrelaksować.
Refleksologia
Refleksologia jest to metoda leczniczego masażu stóp, w której poprzez masaż stymulowane są punkty na stopach, odpowiadające poszczególnym narządom ludzkiego ciała.
Refleksologia często nazywana jest sztuką połączoną z nauką. Wymaga bowiem nie tylko wiedzy ale i doświadczenia w masażu.
Jest także formą terapii i relaksacji.
Co ważne, refleksolog nie diagnozuje choroby i nie leczy jej objawów. Rozważa dolegliwość, na którą skarży się pacjent w kontekście całego organizmu i stara się osiągnąć stan równowagi fizjologicznej. Refleksologia pomaga naturalnie i prawidłowo funkcjonować zarówno na poziomie fizycznym jak i psychicznym i duchowym.