Jedną z metod terapii zaburzeń psychicznych jest zastosowanie hipnozy. Hipnoza otwiera drzwi do podświadomego umysłu, co umożliwia dokonanie zmian w naszym sposobie myślenia i działania.

Hipnoza sugestywna
Hipnoza sugestywna polega na wprowadzeniu do podświadomości pacjenta jakiejś myśl. Gdy świadomość pacjenta powraca, podświadomość ciągle przechowuje wprowadzoną myśl i dzięki temu pacjent działa zgodnie z zakodowanymi podczas terapii wskazówkami. Przykładem może być rzucenie palenia. Hipnoterapeuta koduje w podświadomości pacjenta stwierdzenie, że palenie papierosów powoduje mdłości. Po zakończeniu hipnozy na samą myśl o paleniu u zahipnotyzowanego pojawiają się mdłości.

Hipnoza relaksacyjna
Hipnoza jest tym stanem świadomości podobnym do snu, stanem głębokiego relaksu. Hipnoza relaksacyjna jest jedną z metod radzenia sobie ze stresem i osiągnięciem harmonii i równowagi wewnętrznej.

Hipnoza regresyjna
Hipnoza regresyjna polega na wyprowadzeniu pacjenta w stan, który pozawala na przypomnienie sobie wydarzeń, myśli, uczuć z przeszłości. Hipnoza regresyjna jest stosowana do rozwiązywania poważnych problemów emocjonalnych, których źródła tkwią w wydarzeniach z dzieciństwa.

Hipnoza energetyczna
Hipnoza energetyczna polega na wykorzystaniu energetyki ciała hipnotyzera na to co myśli, czuje, w jakim jest stanie umysłu jest zahipnotyzowany. Pozwala ona na wprowadzenie kogoś w hipnozę bez używania słów, a jedynie za pomocą przekazywania energii.